- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Standard Package | 1 |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Type | Stereo Audio |
| Data Interface | PCM Audio Interface |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| Number of ADCs / DACs | 2 / 2 |
| Sigma Delta | Yes |
| S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ | 92 / 102 |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | 93 / 97 |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7 V ~ 3.6 V |
| Voltage - Supply, JEMICItal | 1.65 V ~ 1.95 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Datasheet | |
|---|---|
| TLV320AIC3101IRHBR.pdf | |
- Commodity Description
Audio Codec 2ADC / 2DAC 24bit 32-Pin VQFN EP T/R
- Related Products
Popular Models

- CD2399
- Manufacturer:Audio interface chip

- TEA1062NG-S16-R
- Manufacturer:Audio interface chip

- LM4863G-N20-R
- Manufacturer:Audio interface chip

- PT2399S
- Manufacturer:Audio interface chip

- PT2259-S
- Manufacturer:Audio interface chip