- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Standard Package | 2,500 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Type | Class D |
| Output Type | 1-Channel (Mono) |
| Max Output Power x Channels @ Load | 1.6W x 1 @ 6 Ohm |
| Voltage - Supply | 2.5 V ~ 5.5 V |
| Features | Depop, Differential Inputs, Short-Circuit and Thermal Protection, Shutdown |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 10-uMAX |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Datasheet | |
|---|---|
| MAX9700AEUB+T.pdf | |
- Commodity Description
Audio Amplifiers 1.2W L-EMI Filterles Class D Audio Amp
- Related Products
Popular Models

- CD2399
- Manufacturer:Audio interface chip

- TEA1062NG-S16-R
- Manufacturer:Audio interface chip

- LM4863G-N20-R
- Manufacturer:Audio interface chip

- PT2399S
- Manufacturer:Audio interface chip

- PT2259-S
- Manufacturer:Audio interface chip