- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Standard Package | 50 |
| Packaging | Tube |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Number of Circuits | 1 |
| Output Type | - |
| Slew Rate | 9 V/μs |
| Gain Bandwidth Product | 4.5MHz |
| -3db Bandwidth | - |
| Current - Input Bias | 10pA |
| Voltage - Input Offset | 5mV |
| Current - Supply | 4mA |
| Current - Output / Channel | 40mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 4 V ~ 36 V, ±2 V ~ 18 V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Datasheet | |
|---|---|
| CA3140E.pdf | |
- Commodity Description
Operational Amplifier, Single AMP, Bipolar/MOS, 8 Pin, Plastic, DIP
- Related Products
Popular Models

- KSA1298YMTF
- Manufacturer:Amplifier

- KSC3265YMTF
- Manufacturer:Amplifier

- LM2902DR2G
- Manufacturer:Amplifier

- AP4310AMTR-G1
- Manufacturer:Amplifier

- LM224DR
- Manufacturer:Amplifier