- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Standard Package | 1 |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Logic Type | Buffer/Line Driver, Non-Inverting with Open Drain |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Current - Output High, Low | -, 32mA |
| Voltage - Supply | 1.65 V ~ 5.5 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Datasheet | |
|---|---|
| SN74LVC1G07DBVR.pdf | |
- Commodity Description
Buffer/Driver 1-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 5-Pin SOT-23 T/R
- Related Products
Popular Models

- 74HC595D
- Manufacturer:74 series logic chip

- 74HC04
- Manufacturer:74 series logic chip

- 74HC138
- Manufacturer:74 series logic chip

- 74HC164D
- Manufacturer:74 series logic chip

- TM74HC595D
- Manufacturer:74 series logic chip