- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Standard Package | 1 |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Logic Type | XOR (Exclusive OR) |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Inputs | 2 |
| Features | - |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 5.5 V |
| Current - Quiescent (Max) | 1μA |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA |
| Logic Level - Low | 0.5 V ~ 1.65 V |
| Logic Level - High | 1.5 V ~ 3.85 V |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 8.8ns @ 5V, 50pF |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Datasheet | |
|---|---|
| SN74AHC1G86DBVR.pdf | |
- Commodity Description
XOR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SOT-23 T/R
- Related Products
Popular Models

- 74HC595D
- Manufacturer:74 series logic chip

- 74HC04
- Manufacturer:74 series logic chip

- 74HC138
- Manufacturer:74 series logic chip

- 74HC164D
- Manufacturer:74 series logic chip

- TM74HC595D
- Manufacturer:74 series logic chip