- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Standard Package | 3,000 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Logic Type | Inverter |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Features | - |
| Voltage - Supply | 1.65 V ~ 5.5 V |
| Current - Quiescent (Max) | 10μA |
| Current - Output High, Low | 32mA, 32mA |
| Logic Level - Low | 0.7 V ~ 0.8 V |
| Logic Level - High | 1.7 V ~ 2 V |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 3.7ns @ 5V, 50pF |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SC-70-5 |
| Package / Case | 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 |
| Datasheet | |
|---|---|
| SN74LVC1G04DCKR.pdf | |
- Commodity Description
Inverter 1-Element CMOS 5-Pin SC-70 T/R
- Related Products
Popular Models

- 74HC595D
- Manufacturer:74 series logic chip

- 74HC04
- Manufacturer:74 series logic chip

- 74HC138
- Manufacturer:74 series logic chip

- 74HC164D
- Manufacturer:74 series logic chip

- TM74HC595D
- Manufacturer:74 series logic chip