- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Standard Package | 25 |
| Packaging | Tube |
| Type | Decoder |
| Circuit | 1 x 4 |
| Independent Circuits | 1 |
| Current - Output High, Low | 6.8mA, 6.8mA |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 18 V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Datasheet | |
|---|---|
| CD4028BE.pdf | |
- Commodity Description
Demultiplexer/Decoder, BCD To Decimal, 16 Pin, Plastic, DIP
- Related Products
Popular Models

- HEF40106BT
- Manufacturer:4000 series logic chip

- HEF4093BT,653
- Manufacturer:4000 series logic chip

- HEF4011BT
- Manufacturer:4000 series logic chip

- HEF4013BT
- Manufacturer:4000 series logic chip

- HEF4069UBT
- Manufacturer:4000 series logic chip