- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Standard Package | 25 |
| Packaging | Tube |
| Logic Type | AND Gate |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Inputs | 4 |
| Features | - |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 18 V |
| Current - Quiescent (Max) | 1μA |
| Current - Output High, Low | 3.4mA, 3.4mA |
| Logic Level - Low | 1.5 V ~ 4 V |
| Logic Level - High | 3.5 V ~ 11 V |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 90ns @ 15V, 50pF |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | 14-PDIP |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Datasheet | |
|---|---|
| CD4082BE.pdf | |
- Commodity Description
Logic Circuit, Dual 4-Input AND, CMOS, 14 Pin, Plastic, DIP
- Related Products
Popular Models

- HEF40106BT
- Manufacturer:4000 series logic chip

- HEF4093BT,653
- Manufacturer:4000 series logic chip

- HEF4011BT
- Manufacturer:4000 series logic chip

- HEF4013BT
- Manufacturer:4000 series logic chip

- HEF4069UBT
- Manufacturer:4000 series logic chip