- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Standard Package | 1 |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Function | Multiplexer/Demultiplexer |
| Circuit | 3 x SPDT |
| On-State Resistance | 280 Ohm |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 3 V ~ 18 V |
| Current - Supply | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Datasheet | |
|---|---|
| MC14052BDR2.pdf | |
- Commodity Description
Multiplexer Switch ICs 3-18V DP4T Analog Sw
- Related Products
Popular Models

- HEF40106BT
- Manufacturer:4000 series logic chip

- HEF4093BT,653
- Manufacturer:4000 series logic chip

- HEF4011BT
- Manufacturer:4000 series logic chip

- HEF4013BT
- Manufacturer:4000 series logic chip

- HEF4069UBT
- Manufacturer:4000 series logic chip