- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Standard Package | 1 |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Logic Type | NAND Gate |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Inputs | 2 |
| Features | - |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 18 V |
| Current - Quiescent (Max) | 1μA |
| Current - Output High, Low | 8.8mA, 8.8mA |
| Logic Level - Low | 1.5 V ~ 4 V |
| Logic Level - High | 3.5 V ~ 11 V |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 80ns @ 15V, 50pF |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Datasheet | |
|---|---|
| MC14011BDR2.pdf | |
- Commodity Description
Logic Gates 3-18V Quad 2-Input
- Related Products
Popular Models

- HEF40106BT
- Manufacturer:4000 series logic chip

- HEF4093BT,653
- Manufacturer:4000 series logic chip

- HEF4011BT
- Manufacturer:4000 series logic chip

- HEF4013BT
- Manufacturer:4000 series logic chip

- HEF4069UBT
- Manufacturer:4000 series logic chip